петак, 28. децембар 2012.

Optimizacija web stranice s videom i rangiranje videa na Googlu


Optimizacija web stranice s videom
i rangiranje videa na Googlu


Sadržaj:

1. Uvod: Google voli video!
2. Kako optimizirati video za YouTube
3. Kako optimizirati stranicu na kojoj je embedan video

__3.1. On-page optimizacija stranice
__3.2. Video embed code
__3.3. Video Sitemap
______* Što je video sitemap i kako mora izgledati?
______* Kako kreirati video sitemap?
______* Posljednji koraci
4. Umjesto zaključka



1. Uvod: Google voli video!

Kada pretražujete Google, vjerojatno ste primjetili da je na prvoj stranici među rezultatima često izlistan barem jedan video. Najčešće je to link prema videu na YouTube, ali u posljednje vrijeme sve češće se može vidjeti video thumbnail uz link prema običnoj tekstualnoj web stranici. 
Dio je to tzv. "Blended search results", a to je način koji Google prakticira kad god može, tj. kad ima materijala za prikazati. U SERP-u se osim običnih tekstualnih linkova prikazuje i nekoliko rezultata iz Google Video Search, Image Search, G. Maps, a dio blended search su i tzv. 'news' i 'shoping' rezultati. 

Činjenica je da Google ŽELI ponuditi miješane rezultate kad god je to moguće i ŽELI izlistati video u rezultatima ako smatra da je relevantan. U tome je naša šansa da relativno lagano i brzo izrangiramo na prvoj strani za željenu ključnu riječ.


Ovaj tutorijal pokazat će vam kako dobro optimizirati video i stranicu na kojoj je embedan video, ponuditi Googlu relevantan rezultat i tako se na lakši način ogrebati za dio kolača organskog prometa.


Slika govori više od riječi, pa se na slijedećem primjeru vidi kako Google između više od milijun rezultata na trećem mjestu prikazuje video, tj. web stranicu s thumbnailom od embedanog videa.

[Image: 1linkvine.jpg]

Naravno, da bi se natjecali za vrlo konkurentu ključnu riječ, osim dobre optimizacije stranice i videa, vjerojatno če trebati zadovoljiti još neke SEO faktore, ali za srednje ili manje konkurentne riječi naša stranica s videom može izrangirati prilično lako i brzo.

Da bi izrangirali stranicu s videom potrebno je kao prvi korak napraviti dobru optimizaciju samog videa na YouTube. Zbog toga prvi dio ovog tutorijala govori kako optimizirati video na vašem YT kanalu.

2. Kako optimizirati video za YouTube

YouTube, naravno, nije jedino mjesto gdje možemo stavljati svoje videe, pa se ovaj dio tutorijala može primjeniti i na Vimeo, Metacafe, ili druge slične stranice. Isto tako, video možemo smjestiti i na našem hostingu. Ipak, više je razloga zbog kojih se za smještaj videa preporučuje koristiti upravo YouTube:
  • YT je daleko je najjača, najpoznatija i najutjecajnija stranica za video-sharing, treća je najposjećenija stranica na internetu (iza Googla i Facebooka)
  • YT je danas druga najkorištenija tražilica iza Googla
  • YT je u Googleovom vlasništvu, pa je jasno da će G. radije prikazati u SERP-u video s YT nego s drugog servisa. 

--------------------------------------------------------
Kao što je dobra on-page optimizacija svakog pojedinog članka nužna da bi dobro rangirao na Googlu, isto tako je važna kvalitetna optimizacija svih faktora prilikom smještaja videa na YouTube. 

Iako je činjenica da veliki broj IM-a ovo još uvijek ne radi, taj dio posla uopće nije težak i sličan je općim pravilima dobre on-page optimizacije. Potrebno je slijediti nekoliko jednostavnih uputa:
  • Title: naslov mora sadržavati vašu glavnu ključnu riječ! 
Na raspolaganju imate 99 znakova i osim glavne vjerojatno će stati i sekundarna ključna riječ za koju želite rangirati, pa uvrsite i nju, ali složite to na način da je iz naslova jasno koja je tema videa. Samo nabacivanje što više KW-a bez smisla neće pomoći. 
(Primjer: "Dresura pasa u školi za pse 'Vučko' u Mrduši Donjoj")
  • Description
U prvi red stavite opet kratak opis videa koristeći ključne riječi u malo drukčijem kontekstu (Primjer: "Škola za pse 'Vučko', demonstracija osnovnih komandi pridresuri pasa"). 
U drugi red opisa stavite link ka svojoj stranici, svakako uključujući "http://" (jer će ga samo u tom slučaju YT pretvoriti u klikabilni link). 
S obzirom da 'user ratings' igra značajnu ulogu pri rangiranju videa na YT ali i na Googlu, preporučljivo je pri početku opisa malo istaknuto staviti poziv posjetiteljima da 'lajkaju' i 'sheraju' video ako im se sviđa.
U opisu možete koristiti čak 5.000 znakova što je stvarno puno. Iskoristite to i napravite kvalitetan opis videa, umjereno koristeći ključne riječi u raznim varijantama (kao i kod klasične on-page optimizacije). Kao i inače, ako želite dobro rangirati, držite se one poznate: "Content is King".
  • Tags
O ovome ne treba posebno pričati, svakako navedite sve pojmove po kojima želite da vaš video bude pronađen.
  • Comments
Komentari, naravno, svakako trebaju biti dopušteni, a na vama je hoćete li ih pustiti automatski, ili tek nakon odobrenja.
Ostalo (Video Responses, Ratings, Embedding, Syndication) preporuča se ostaviti na defaultnim opcijama, dakle uključeno.
  • Annotations
Odlična nova opcija koju treba iskoristiti - možete u video staviti napomene, istaknuti neke dijelove, staviti subtitlove, linkati drugi video ili playlistu. Annotations se može iskoristiti i kao CTA, a posebno je korisno staviti linkabilnu subscribe opciju. Primjer:

[Image: pretplatitese.jpg]
  • Brandiranje
Ovo možda pomalo izlazi iz okvira "SEO za video", ali svakako je i zbog boljeg rangiranja poželjno od svog YouTube kanala napraviti 'brand'. Brand name će je najčešće biti i naslov vaše web stranice, pa ako je vaš brand "Škola za pse 'Vučko'" onda neka to bude ime vašeg profila na YT (a ne npr. pero69). Sličan ili malo opširniji može biti naslov YT kanala, napravite kratki opis s glavnim KW u "About" polju kanala, a brand uključite i u naslov i opis svakog videa na vašem YT kanalu. Osim gore spomenutim annotations, brendirati možete i svaki vaš video tako da na početak i kraj stavite kratki intro ili sliku s vašim logom. 
  • Socijalna zastupljenost i ostalo
Ovo je uglavnom poznato i neću ići u detalje, ali u svakom slučaju, što više vaš video bude posjećen, lajkan, sheran, komentiran, (što bolji Viewer Experience) toliko će vas više voljeti YouTube i Google. Važni su i channel views i broj subscribera. 
- Povežite YT kanal s facebookom i Twitterom pa i tamo objavljujte filmove odnosno linkove.
- YouTube broji kao view svaki pregled u trajanju od najmanje 8 sekundi, a to uključuje i preglede vaših videa embedanih na drugim stranicama. 
- Embedajte video na vašu web stranicu i zbog toga jer će dobro optimizirana stranica s puno relevantnog teksta pomoći Googlu da zna o čemu se radi u videu, a time mu pomoći da nas dobro rangira.
- Radite backlinkove za vaš YT kanal i pojedinačne filmove, linkajte ga na bookmarking sajtovima i drugdje. Kao i inače, što su kvalitetniji linkovi, bolje ćete rangirati. 
- Jedna od vrlo bitnih stvari je imati dobar i originalan video koji će se gledati i viralno širiti sam od sebe. 

Posljednjih nekoliko stavaka posebne su teme same za sebe, pa ovdje ne namjeravam ići dublje u ovu problematiku, ali "za sve koji žele znati više", na ovom forumu postoji nekoliko odličnih tema o tome: kako povecati broj YT pregledakako kako dobiti / kupiti / zaraditi lajkove, sharove i komentarekako jednostavno napraviti YT video ili kako zaraditi uz pomoć YT


3. Kako optimizirati stranicu na kojoj je embedan video?

Kao što se vidi na prvoj slici u uvodu, stranicu s videom moguće je rangirati na sam vrh u vrlo jakoj konkurenciji. Ponekad ćete takav rezultat dobiti na 4. ili 10. mjestu na prvoj stranici, ali svakako nije zanemarivo da sam thumbnail može biti izuzetno "eye-catching" i naprosto vrišti da ga stisnete, pa s videom na #8 možete dobiti više klikova od tekstualnog linka na 3. mjestu. (Svakako pročitajte o dva istraživanja na tu temu koja se nalaze u zaključku ovog tutorijala.)

Google ponekad prikazuje i po dva ili tri videa na istoj poziciji. tj. u istom redu sa zajedničkim naslovom "Videos for ...", evo primjer:

[Image: 3uredu.jpg]

Na YouTube se prosječno svake minute uploada oko 60 sati videa, a broj pregleda se popeo do 4 milijarde dnevno (izvor). 
Svaki novi video Google dodaje u svoj index, a pri tome treba za svaki video barem osnovne informacije. 

Da bi nas nagradio dobrim rankingom, potrebno je nahraniti Google relevantnim informacijama o videu na našoj stranici.

3.1. On-page optimizacija stranice 
Kao i uvijek, da bismo dobro rangirali podrazumijeva se da sama stranica na kojoj je video mora biti dobro optimizirana. S obzirom da on-page optimizacija samo po sebi velika tema i odlično je pokrivena na ovom forumu, neću detaljnije pisati o tome, a odličan tutorijal za on-page optimizaciju možete pročtati ovdje.

3.2. Video Embed Code
Došli smo do ključnog dijela. Embed code i video sitemap najbitnije su stavke u cijeloj ovoj priči! 
Što je to embed kod? Ukratko, embed kod koristimo da bi video smjestili na stranicu. U posljednje vrijeme najčešći i najjednostavniji način ubacivanja videa na web stranicu je korištenjem iFrame koda. 
iFrame ima neke prednosti u odnosu na stari kod, a glavna prednost je ta što je kompatibilan s browserima na mobilnim uređajima. 
Međutim, kada je riječ o indexiranju videa, nailazimo na veliki problem:

Google i drugi pretraživači ne mogu indexirati video s iFrame kodom!

Najjednostavniji način da omogućimo Googlu da vidi naš video je korištenjem starog <object> koda.
Code:
Novi <iframe> kod:
------------------------------------------------------
<iframe width="480" height="360" src="http://www.youtube.com/embed/exampleID" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
------------------------------------------------------

Stari <object> kod:
------------------------------------------------------
<object width="480" height="360"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/exampleID?version=3&amp;hl=en_GB"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/exampleID?version=3&amp;hl=en_GB" type="application/x-shockwave-flash" width="480" height="360" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true"></embed></object>
------------------------------------------------------

Postoji još jedan način - da ubacivanjem starog koda unutar iFrame "zavaramo" Google tako da naš posjetitelj dobiva video preko iFrame, a pretraživač ipak vidi stari kod. Ovaj način zbog nekoliko razloga nije preporučljiv, međutim ako nekoga zanima, detalje kako to napraviti može vidjeti na ovom linku.

Dakle, za embedanje videa preporučljivo je koristiti stari embed kod. Stari kod se još uvijek može pronaći na YouTube (kao i na Vimeo) na način da označimo kućicu pokraj "Use old embed code".

Čest način ubacivanja videa na stranicu je i pomoću raznih pluginova. Ako koristite plugin, u source kodu stranice pogledajte kakav kod u konačnici izlazi van. Ako koristi iFrame kod, provjerite može li se to promijeniti u postavkama plugina, ili pronađite drugi plugin, ili jednostavno ubacite kod ručno. 
Osobno sam odustao od koištenja plugina jer još niam pronašao niti jedan koji ne blokira annotations s YouToube videa.

3.3. Video Sitemap 

Najbolji način da Googlu osiguramo kvalitetne i relevantne informacije o videu na našoj stranici je da mu ponudimo video sitemap našeg weba.

Što je video sitemap i kako mora izgledati?


Video sitemap je jednostavan dokument napravljen prema .xml protokolu, sličan često korištenom 'sitemap.xml' dokumentu i također ga smještamo ga u root naše stranice. Mada ima i pojedinih mišljenja da ni sitemap.xml niti video sitemap nisu potrebni jer će Google u konačnici indexirati video i bez toga, većina SEO stručnjaka se slaže da je video sitemap koristan i potreban, a takva je i preporuka Googla:



Video sitemap jednostavno pomaže Googlu da indexira naš video, da ga prikaže u rezultatima Google Video pretrage i ono što nas najviše zanima - da našu stranicu na kojoj je video prikaže na prvoj stranici klasične Google Search pretrage.

Kao što je rečeno u filmu, video sitemap MORA sadržavati slijedeće bitne informacije:

  1. Title tag
  2. Description
  3. URL stranice na kojoj je embedan
  4. URL thumbnail slike koja će biti prikazana u SERP-u
  5. URL originalne lokacije videa (link videa na YouTube)

Ove navedene informacije su obavezne, a opcionalno možemo uključiti i druge informacije kao što je trajanje videa u minutama, kategorije, tagove, datum objave i druge elemente. (Detaljnije o tome na Google Support

Važno: OVE DVIJE TOČKE SU OBAVEZNE!
1) title tag videa mora biti ISTI kao title tag naše web stranice
2) description videa mora biti ISTI kao description naše stranice


Zašto? Jednostavno, ako želimo samo indexirati video i rangirati ga u Google Video Search rezultatima, tada u title tag možemo staviti naslov koji imamo na YT ili neki drugi, a u description bilo koji opis sa željenim ključnim riječima. 

Međutim, ako da želimo dobro rangirati našu stranicu s thumbnailom u Universal Google Search, tj, u rezultatima klasičnog pretraživanja, prema preporuci stručnjaka, title i description za video i za stranicu na kojoj je video embedan moraju biti isti!

Kako kreirati video sitemap?

Video sitemap možemo vrlo jednostavno izraditi i sami, a ako stranice radimo u Wordpressu, posao nam mogu olakšati i neki pluginovi. Postoje, koliko sam uspio vidjeti, dva premium plugina koja nisam uspio pronaći za testiranje, ali postoji i besplatni plugin za video sitemap

Ovaj plugin bez puno podešavanja jednim klikom napravi video sitemap cijele naše web stranice. Meutim, nisam siguran da li je problem u mojoj temi ili u nekim drugim podešenjima, ali plugin mi nije uspio povući description sa stranice, pa sam taj dio sam ručno ubacio. Također, dok pišem ovo primjetio sam još jednu grešku - umjesto "video:content_loc" taga, plugin je stavio "video:player_loc" tag (koji ima drugu svrhu). 

Uglavnom, pronašli ili ne odgovarajući plugin, napraviti video sitemap je jednostavno. Ovo je primjer kako bi trebao izgledati najosnovniji video-sitemap.xml s jednim videom. Dovoljno je kopirati ovaj kod i ubaciti svoje podatke, a za svaki slijedeći video kopirati i urediti dio od <url> do </url>.

Code:
<urlset>
<url>
<loc>http://www.primjer.com/nasa_web_stranica.html</loc>
<video:video>
<video:thumbnail_loc>http://www.primjer.com/thumbs/123.jpg</video:thumbnail_loc>
<video:title>Naslov videa isti kao naslov nase stranice</video:title>
<video:description>Ovo je opis videa. Treba biti potpuno isti kao i description tag nase stranice.</video:description>
<video:content_loc>http://www.youtube.com/v/video123.flv</video:content_loc>
</video:video>
</url>
</urlset>

A ovo je malo naprednija verzija, proširena i s dodanim drugim opcionalnim tagovima:
Code:
<urlset xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9"
xmlns:video="http://www.google.com/schemas/sitemap-video/1.1">
<url>
<loc>http://www.primjer.com/nasa_web_stranica.html</loc>
<video:video>
<video:thumbnail_loc>http://www.primjer.com/thumbs/123.jpg</video:thumbnail_loc>
<video:title>Naslov videa isti kao naslov nase stranice</video:title>
<video:description>Ovo je opis videa. Treba biti potpuno isti kao i description tag nase stranice.</video:description>
<video:content_loc>http://www.youtube.com/v/video123.flv</video:content_loc>
<video:player_loc allow_embed="yes" autoplay="ap=1">
http://www.example.com/videoplayer.swf?video=123</video:player_loc>
<video:category>kategorija – keyword 1</video:category>
<video:tag>keyword 2</video:tag>
<video:tag>keyword 3</video:tag>
<video:duration>600</video:duration>
<video:expiration_date>2009-11-05T19:20:30+08:00</video:expiration_date>
<video:rating>4.2</video:rating>
<video:view_count>12345</video:view_count>
<video:publication_date>2007-11-05T19:20:30+08:00</video:publication_date>
<video:family_friendly>yes</video:family_friendly>
<video:restriction relationship="allow">IE GB US CA</video:restriction>
<video:gallery_loc title="Cooking Videos">http://cooking.example.com</video:gallery_loc>
<video:price currency="EUR">1.99</video:price>
<video:requires_subscription>yes</video:requires_subscription>
<video:uploader info="http://www.example.com/users/grillymcgrillerson">GrillyMcGrillerson
</video:uploader>
<video:live>no</video:live>
</video:video>
</url>
</urlset>

Osim .xml protokola Google prepoznaje i sitemap napravljen dodavanjem MediaRSS (ili mRSS) tagova u RSS feed i koji zatim submitamo u Google kao sitemap. Ako nekoga zanima više o mRSS sitemaps, više podataka može pronaći ovdje i ovdje.

Posljednji koraci: submitanje, pinganje

- Video sitemap koji smo napravili možemo spremiti kao video-sitemap.xls ili pod nekim drugim imenom ali s extenzijom .xml. 
- video-sitemap.xml uploadamo u root web stranice. 
- Adresu video sitemape možemo staviti u robots.txt dodavanjem linije
Code:
Sitemap: http://primjer.com/video-sitemap.xml
i pričekati da ga Google sam pokupi, ili možemo to malo i ubrzati dodavanjem video-sitemap.xml u Google webmasters tools pod "Site configuration -> sitemap" <= ovo je opcija koju preporučuje Google.
- U GWTools je moguće i testirati sitemap prije submitanja, pa to svakako napravite jer će vas Google upozoriti ako vam se potkrala neka greška u kodu.
- Svaki puta kada updejtate sitemap možete ga ručno pingati u Google na način da u ovaj URL (naravno, s vašom adresom) otvorite u address baru:
Code:
http://www.google.com/webmasters/tools/ping?sitemap=http://primjer.com/video-sitemap.xml

4. Umjesto zaključka

Za kraj evo još dva interesantna podatka dobivena na osnovu istraživanja, a koja potvrđuju važnost optimizacije videa i web stranice s embedanim videom. 

Važnost thumbnaila u SERP-u

Osim same mogućnosti dobrog rankinga na Googlu, postoji još jedna velika prednost rangiranja s thumbnailom u rezultatima pretrage. Naime, thumbnail sličica u SERP-u izvrstan je "eye-catcher".

Većini vas poznata su "heat map" istraživanja - na koji način prosječni korisnik pregledava rezultate pretrage, kao i tzv. F-shape, tj. raspored u kom pogled korisnika polazi od i najviše se zadržava u gornjem lijevom kutu i kasnije se širi u obliku slova F (slika lijevo).
[Image: heatmap.jpg]

Na desnoj slici nalazi se heat map iz novijeg vremena. Prosječni korisnik najprije uočava sliku uz link na 4. mjestu. Preporučujem svima da pogledaju ovaj vrlo interesantan članak na stranici searchengineland.com u kojem je prikazano kako se taj način gledanja promijenio od kada je Google uveo personalizirane rezultate i male sličice u rezultatima pretraživanja.
Korisnik se sada gotovo ni ne zadržava na gornjem lijevom kutu, već pogled odmah ide na sliku, bez obzira da li se nalazila na 3. ili 8. mjestu. Tek nakon toga pogled korisika ide gore ili dolje na ostale rezultate. Naravno, ista stvar se događa i s thumbnailom našeg videa. Ta sličica sama po sebi privući će pažnju. Da bi tu pažnju pretvorili u klikove, važno je da thumbnail bude interesantan i relevantan. Također, više ne moramo koristiti jedan od tri defaultna thumbnaila - pomoću video sitemap sad možemo našem videu pridružiti sliku koju god želimo. 

I za kraj malo matematike Winking

Prema jednom istraživanju za 40 izabranih keyworda Google je izbacivao prosječno (po keywordu) 4.700.000 tekstualnih rezultata i 16.000 video rezultata. Na prvoj stranici Googla prosječno je bio prikazan 1,5 video rezultat, pa se jednostavnom matematikom dolazi do zaključka da svaki video ima oko 52 puta više šanse od klasičnog linka da se nađe na prvoj stranici Googla

Ako uzmete u obzir da veliki broj internet marketara još uvijek ne optimizira svoje videe kada ih stavlja na video-sharing stranice, vaša šansa da se s optimiziranim videom probijete na prvu stranicu je još znatno veća. (Izvor)

Želim vam svima dobar ranking na prvoj stranci Googla! Waving
_______________________________________________________
Osim linkova koji su već navedeni u tekstu, korišteni su i ovi izvori:
http://www.google.com/webmasters/videositemaps/
http://www.reelseo.com/google-video-sitemaps-guide/
http://www.aimclearblog.com/2008/08/19/h...tructions/
http://www.seomoz.org/blog/video-sitemap...nd-youtube
http://blogs.forrester.com/interactive_m...t-way.html


Tekst preuzet sa   http://www.internetzarada.org/-optimizacija-web-stranice-s-videom-i-rangiranje-videa-na-googlu-t-6306.html

петак, 21. децембар 2012.

Youtube zarada part 1

Dakle...
Evo me ponovo sa jos jednim vidom zarade na netu - zarada putem Youtuba. Naime, odnedavno je i nama smrtnicima iz Srbije omoguceno i olaksano da zaradjujemo na ovaj nacin. Rec je o zaradi putem reklamiranja i putem partnerstva.
1 - MONETIZATION (direktno preko Youtuba, povezivanjem AdSensa)
Da bi mogli da zaradjujete putem reklamiranja, morate imati AdSense nalog, kao i da vam je kanal "in good standings :
 i da ga povezete sa youtube nalogom. Da bi ste mogli da povezete, strucno receno da "monetizujete" kanal. Da bi ste to uradili, ako ste iz Srbije, morate promeniti podesavanja na kanalu - napisite da ste iz US, GB itd. , ja sam napisao da sam iz Svedske.

Nakon toga, idete na opciju "settings"  i sa leve strane ispod "overview" nadjete "monetization" i odaberete opciju da monetizujete kanal.Treba nakon toga da vam izgleda ovako:

Posle toga odete ponovo na podesavanja, na "channel settings" odaberete "monetization" i povezete sa AdSense nalogom. Mozda ce vam u procesu verifikacije naloga za monetizaciju traziti broj telefona da posalju kod za verifikaciju.
Kad povezete kanala sa AdSensom, sledi tezi deo price - priprema za upload, i to odabir teme (valja biti originalan, izabrati nesto sto ima malo ljudi), i rad na promovisanju kanala. Da bi ste imali zaradu, morat imati veliku posetu na klipovima, zato pazljivo birajte sta cete raditi (gaming, fail klipovi, itd.)
Ono o cemu najvise treba brinuti je - NE KRSITE AUTORSKA PRAVA KOPIRANJEM I PRERADOM TUDJIH KLIPOVA, UBACIVANJEM AUTORSKI ZASTICENE MUZIKENA KLIP, NE NABIJAJTE VESTACKE VIEWS PREKO POSREDNIH SAJTOVA!!.
Uglavnom, ako vas klip ispunjava uslova za monetizaciju, u video manageru ce pored klipa stajati zeleni "dolarcic" kao na slici:



U nekom od sledecih postova cu detaljnije o tome.


2 - PARTNERSHIP (potpisivanjem ugovora sa nekim od mreza na YT)

Ovaj nacin je malo tezi, jer morate da ispunite odredjene uslove da bi mogli da aplicirate za partnership, ili da vas kontaktiraju: preko 2000 subscribera, 50000 channel views, itd; naravno - bDA NE KRSITE AUTORSKA PRAVA (no copyright disputes, no third party matches)
Morate biti izuzetno popularni da bi pristupili nekoj mrezi poput MACHINIMA, fullscreen, sOCIALbLADE ITD.



Ovo je sturi pregled ovog nacina, kasnije cu detaljnije o svakom segmentu, o nacinima za izbegavanje copyright infrigmenta, kako da pribavite koje dozvole, koji je bolji nacin za zaradu itd.

уторак, 18. децембар 2012.

Kako zaraditi novac preko interneta svojim web sajtom

Da skratim pricu, naisao sam na netu blog koji se takodje bavi zaradom na internetu i tekst o zaradi putem AdSense. Ima puno korisnih informacija, malo je naporno i sporo poceti da zaradjujete, iam dosta da se nauci, ali ako vam ovaj nacin krene za rukom, mozete stvaaaarno dosta novca da zaradite.Tekst sledi:
"U ovom članku ću govoriti o tome kako zaraditi novac preko interneta, i to ne na bilo koji način -- jer načina ima puno -- već isključivo uz pomog svog web sajta i uz pomoć Adsense-a. Ovo o čemu ću govoriti ovde nije prečica ka uspehu, nije brzi put da se zarade milioni, već je jedini realni način da se zaradi uz pomoć Guglovog odličnog programa koji se zove Google Adsense. Da se razumemo, ovo je potpuno besplatan blog koji nudi potpuno besplatne i korisne informacije. Ovaj blog nema nikakav odnos sa Google-om niti sa njegovim programima. Ali pošto je Adsense ubedljivo najbolji način za zaradu na internetu za koji znam, želim da podelim svoje znanje sa tobom.

Na ovom blogu nema reklama niti afilijat linkova. Ovde ne promovišem nikakav proizvod ili uslugu. Ovaj blog radim iz čiste zabave i želje da ti pomognem da ne moraš da lutaš godinama i čitaš pogrešne informacije koje ti se plasiraju od takozvanih SEO stručnjaka. Ovaj blog radim isključivo da bih ti demonstrirao neke važne principe internet marketinga i možda takođe da bih usput dobio malo dobre karme.

U ovom članku ti neću govoriti o uobičajenim pravilima igre koje možeš da pročitaš na toliko mnogo drugih blogova koji se bave ovom problematikom, kao što su na primer pravila o pozicioniranju oglasa, pravljenje kanala, ne-kliktanje na svoje oglase, i slično. Umesto toga potrudiću se da ti približim ono o čemu se ne govori često, da bi mogao da shvatiš "suštinu kontekstualnog oglašavanja" i da počneš da zarađuješ novac preko interneta ako to do sada nisi činio. Bez ulaženja u suštinu procesa nemoguće je doći do dobrog novca preko interneta na ovaj način.

Da li si znao da ljudi nemaju pojma šta sve može da se radi na internetu? Postoji puno internet početnika koji se pitaju jedno te isto pitanje:

Šta da radim na internetu? 

Recimo da postoji nekoliko opcija. Jedna od omiljenih opcija prosečnog internet korisnika je da otvori Facebook nalog i da uzalud proćerda sledećih par godina na njemu. Facebook i ostale društvene mreže su idealne za zamlaćivanje --- što se tiče zarade preko interneta, potpuno su beskorisne.

Dakle, bolje je naučiti kako napraviti svoj sajt (ili svoje sajtove) i kako zatim zaraditi novac na internetu sa njim.

Ako si mislio da postoji neki način da zaradiš brzo i bez napora, ovaj članak nije za tebe. Zarada na internetu nije ništa drugačija od zarade u stvarnom životu. Potrebno je puno napora, puno odricanja i puno vremena. Ako si jedan od onih koji žele da zarade novac na internetu tako što će da naprave jedan sajt na kome će da postave dve slike i tri članka, onda ovaj blog takođe nije za tebe. Koliko puta sam video upravo takve mini sajtove na kojima je vlasnik postavio Google Adsense odmah nakon što ih je napravio, bez da je obezbedio internet posetu sa pretraživača, i bez da je uradio išta na promociji svog sajta. Da se razumemo - mini sajtovi mogu biti odličan način za zaradu novca preko interneta ali čovek mora tačno da zna šta radi.

Ljudi imaju različita mišljenja što se tiče internet zarade. Neki smatraju da je to odličan način za dobijanje keša, drugi pak misle da je to nemoguće. Neki su čak to i probali, radili puno i pošteno, ali su se opekli jer nisu shvatili suštinu Adsense zarade web sajtom ili blogom. Oni misle da online zarada nije moguca, iz prostog razloga što su uspeli da zarade samo nekoliko dolara mesecno, a svaki njihov klik donosio je u najboljem slučaju samo par centi.

Istraživanje ključnih reči

Naravno, ako postoji neki prozvod koji želiš da plasiraš, ili neku svoju uslugu, onda imaš odličan način da zaradiš i bez kontekstualnog oglašavanja. Ali čak i u tom slučaju biće ti korisno da znaš ovu priču, jer od presudnog interesa ti je da ljudi posećuju tvoj sajt ili blog preko Google-a (a ne na neki drugi način) da bi kupili tvoj proizvod ili koristili tvoju uslugu.Kako zaraditi novac na internetu na pravilan nacin je pitanje koje možeš preformulisati ovako:

Kako saznati baš one reči koje ljudi koriste da bi našli nešto na internetu. To je suština ove veštine koja se zove internet marketing.

Ne volim da se ponavljam previše, ali ovo ću da potenciram još jednom - kako saznati šta ljudi traže na internetu je suština svega. Na primer, uzmimo ovaj blog u razmatranje. Njegov naslov je Zarada na ineternetu. Zašto? Zato što sam, kada sam pravio isti, mislio da je to ona ključna reč koja se najviše traži i samim tim sam na odgovarajući način optimizovao naslov ovog bloga. Ovu ključnu reč nisam odabrao proizvoljno, naravno. Postoji bezplatan alat koji potiče od Google-a. Alat se zove Google adwords keyword generator. Ako ga nisi koristio do sada, mogu ti reći da je ovaj alat "nasušna potreba" za svakog internet marketara. Prilično je intuitivan za korišćenje, i može da ti pomogne zaista mnogo u odabiru pravih ključnih reči. Ali, ovaj alat isto tako nije 100% savršen. Bolje reči, često ne daje baš mnogo precizne rezultate. Često jedini način da saznaš koja je najbolja ključna reč iz date oblasti je da napraviš svoj sajt na zadatu temu. Zatim, treba da pratiš statistiku posete na tvom sajtu. Ovo je vremenski veoma dug proces jer moraš da počneš da se rangiraš na Guglu da bi mogao da pratiš posetu. Postoji i drugi način koji je mnogo brži, ali zato košta novaca umesto vremena. To je da napraviš Adwords kampanju. Na domaćem netu to ne mora da košta previše. Na globalnom netu može da ti izvuče par stotina dolara iz džepa za nedelju dana puštanja Adwords kampanje. O tome možda nekom drugom prilikom.

Da se vratim sada na ključnu reč za koju sam mislio da je dobra: "Zarada na internetu". Prateći statistiku posete na ispostavilo se da postoji jedna druga ključna reč koja donosi oko 5 puta veću posetu od fraze "Zarada na ineternetu". Neću ti ovde otkriti koja je ta druga fraza iliti ključna reč, ali nadam se da si shvatio značaj praćenje statistike posete tvom sajtu da bi mogao da nađeš potencijalno dobre ključne reči.

Vrlo važno

Ako u statistici primetiš da ti dolazi značajnija poseta sa Google-a za neku ključnu reč za koju se ne rangiraš na prvoj stranici Google-a, već si možda negde na drugoj ili trećoj strani Google-ovih rezultata pretrage, to je onda znak da si otkrio potencijalno veoma značajnu ključnu reč. Ako se pitaš zašto odgovor je jednostavan i svodi se na dve stvari:
  • Postoji veliki volumen internet populacije koja traži tu ključnu reč, i

  • Ta ključna reč nema veliku konkurenciju --- da ima ne bi mogao da budeš na drugoj ili trećoj Google-ovoj stranici bez odgovarajućih dolaznih linkova.
Nadam se da nema potrebe da pominjem da jednom kada nađeš takvu ključnu reč, veoma brzo, uz par dolaznih linkova koji u sidru linka imaju baš tu reč, možeš da izbiješ na prvu stranu Gugla ili čak da postaneš broj 1 na Google-u. Tu, potencijalno veoma značajnu ključnu reč ne bi nikada saznao da ne pratiš statistiku i zato je statistika posete web sajta od primarnog značaja. Na ovaj način možeš isto i da širiš svoj sajt "sa strane" ili možda da napraviš novi sajt koji će isključivo da cilja tu novu ili bolju ključnu reč.

Kako se prati statistika posete na web sajtu ili blogu?

Ako ne znaš kako se prati poseta na tvom sajtu ili blogu, najbolji način za to je da uzmešGoogle Analytics nalog ili Statcounter nalog. Instalacija je više ili manje jednostavna u oba slučaja. To ovde neću posebno objašnjavati. Ako si bio u stanju da napraviš sajt ili blog sigurno ćeš moći da postaviš jedan ili oba načina za analizu posete. Ova vrsta analize je apsolutno neophodna za svakog ko se bavi internet marketingom i generalno za svakog ko želi da poveća posetu na svom sajtu iz razloga zarade novca ili iz bilo kog drugog razloga.

Kako odabrati oblast za novi blog ili websajt?

Recimo da je Pera početnik na internetu. Želi da napravi blog i želi da na njemu piše o onome o čemu je ekspert i da ljudima daje prave informacije o nekoj temi.

Primera radi, uzmimo da se radi o oblasti koja se zove farbanje. Šta bi Pera uradio da ne zna ništa o internet marketingu? Pera bi možda kupio domen www.peraperic.com, naučio bi HTML, ili bi mu neko pokazao kako da instalira i koristi Wordpress, Joomla CMS ili neku sličnu platformu.

Pera bi seo pored račinara i počeo da piše o svemu i svačemu što je vezano za farbanje stana ili kuće. Da se razumemo, članci bi bili odlični i zanimljivi, besprekorni u svakom pogledu. Pera bi delio savete o farbanju i oni bi stvarno bili odlični.

Ali da li je to dovoljno? Na zalost nije.

Šta je Pera trebao da uradi?

Pera je trebao da ode na "Google adwords keyword generator". Tu je trebao da ukuca reč farbanje i da dobije određenu predstavu koliko ljudi traži tu reč na mesečnom nivou. Zatim bi se on setio da postoji i reč krečenje. Onda bi i nju isprobao i video da se ona traži tri puta više od predhodne. Zatim bi video da obe ključne reči donose malu zaradu -- samo 5 centi po kliku. Onda bi Pera podelio tih 5 centi sa 4 ili 5, i to bi bila zarada (~ 1 cent) koju bi mogao da očekuje za jedan klik na buduću Adsense reklamu na njegovom web sajtu. Zatim bi Pera video da mu Google daje neke sugestije, pa bi primetio da postoji i ključna reč boje i lakovi. Ova se ključna reč traži dva puta više od reči krečenje i njena zarada je 0.20 dolara po kliku što podeljeno sa 4 daje oko 5 centi po kliku. Tako bi Pera došao do zaključka da je mnogo bolje da domen njegovog novog sajta bude www.bojeilakovi.com. Pera može da piše o bojama i lakovima pošto je takođe ekspert i u ovoj oblasti. Uz to naravno na isti način može da napravi dodatnu listu proširenih ključnih reči koje će uzeti kao osnovu za kategorije na svom sajtu.

Ljudi, nadam se da shvatate šta sam hteo da vam kažem. Zašto biste vi išli i pisali o nečemu što ne donosi posetu sa Google-a kada možete uz manje ili više napora oko istraživanja ključnih reči da napravite sajtove koje će doneti i posetu i zaradu. Zarada na internetu je nemoguca bez puno truda i puno vremena, to je sasvim sugurno. Ali ako već ulažete toliko napora potrudite se da privučete pravu posetu. Internet marketing nije za one koji nisu spremni da rade, da prate statistiku i da se koriguju u hodu. Nije dovoljno da napraviš jedan sajt sa par stranica na njemu. Potrebno je da napraviš puno stranica i sasvim sigurno puno sajtova pre nego što budeš u stanju da shvatiš kako da privučeš pravu posetu koja se može konvertovati u ono što je cilj tvog sajta: zarada, prodaja ili nešto treće.

Potrebno je i veoma važno takođe, da Pera sa svakom stranicom svog sajta cilja određene ključne reči, a te reči su u stvari produžena varijacija njegove osnovne ključne reči (boje i lakovi) ili su usko vezane za nju.

Na primer, glavne kategorije na Perinom sajtu www.bojeilakovi.com mogu da ciljaju proširene ključne reči:

boje i lakovi beograd
boje i lakovi duga
chromos boje i lakovi
boje i lakovi cenovnik
...............................
...............................
itd.

Osim toga poželjno je da svi postovi na Perinom sajtu budu propisno optimizovani za te odabrane fraze.

Zašto se ljudi žale da ne zarađuju sa Adsense kontekstualnim oglašavanjem?

Odgovor je jednostavan. Očajno loše istraživanje ključnih reči. Ako si uradio dobro istraživanje onda znaš da postoje relevantni oglasi koji će biti prikazani za date ključne reči. Ovo je prosto ko pasulj. Ukucaj tvoje ključne reči na Guglu. Ako vidiš oglase sa desne strane i/ili iznad rezultata pretrage, i ako su oglasi relevantni za tvoju ključnu reč, onda znaš da si na pravom putu. Što više oglasa sa desne strane to bolje. Pravilnim istraživanjem na početku možeš da osiguraš da ćeš dobiti relevantne oglase na tvom sajtu.

Ne mogu da ti naglasim koliko je ovo bitno. Ja sam ovo znanje savladao na sopstvenom primeru. Imam jedan sajt koji privlači oko 1100 jedinstvenih poseta dnevno sa oko 150.000 pogleda na stranice mesecno, sa tendencijom neograničenog rasta. Ljudi koji jure samo posetu rekli bi da je to super ali ja iskreno rečeno ne znam šta da radim sa tom posetom. Davno sam prestao da promovišem taj sajt, jer mi rastuća poseta samo troši resurse na mom hostingu. Ne želim da ga ukinem, jer je sajt dobar i koristan za ljude koji ga posećuju, ali praktično ne zarađuje ništa. Adsense oglasi koji su postavljeni na sajtu ne donose skoro ništa. Zašto? Zato što ne postoje relevantni oglasi za tematiku tog sajta. Kada sam ga pravio bio sam neupućen kao i većina vlasnika sajtova ili recimo kao većina blogera na internetu. Bio sam dovoljno upućen u izvesnom smislu jer sam znao sam da je ključna reč veoma tražena (i onda sam ceo sajt grupisao pravilno oko te ključne reči i oko te uske oblasti) ali nisam bio dovoljno upućen u tehnike internet marketinga da bih znao da treba da pogledam da li postoje relevantne reklame. VELIKA GREŠKA sa stanovišta zarade.

Pravilnim istraživanjem unapred, čovek može da se osigura da će postojati oglasi koji će biti postavljeni na njegovom web sajtu.

Ili suprotno, ako imaš blog koji govori o opštim temama sa člancima koji nisu međusobno povezani, onda:

1. nećeš dobiti relevantne oglase,
2. nećeš dobiti plaćene oglase,

a za uzvrat dobićeš 

1. puno slabo plaćenih, ili
2. Public service Ads oglase.

Nema boljeg načina zarade od Google Adsense program. Adsense zarada je laka i jednostavna. Da zaključim ovaj članak na temu kako zaraditi novac na ineternetu pomoću Adsense-a svojim web sajtom sledećom konstatacijom.

Veoma je lako postaviti Adsense na tvom sajtu.

Adsense je pasivna zarada

Možeš da zaradiš puno para uz pomoć njega.

Možeš da zaradiš zaista puno para uz pomoć njega.

Samo moraš da znaš šta radiš."

петак, 16. новембар 2012.

Drustvena mreza Pheed

jos jedan vid zarade, i mozda stvarno perspektivan, ali opet nailazi na zid zbog placanja - opet je u opciji samo paypal, ili neko sa Visa mastercard/American express kreditnim karticama.
Naime, proslog meseca se pokrenula nova drustvena mreza a ono sto je odvaja od ostalih je mogucnost zarade - opcija pretplate na neciji kanal uz naplatu od 2-24$ mesecno. Znaci, podesite kanal da se placa pretplata, podesite izmedju 2-24$ mesecno pretplate, i naravno izbacujete zanimljiv audio/video/foto/tekstualni sadrzaj ili live broadcast.
Ja sam resio da probam, mada ne znam kako cu, ako uopste zaradim nesto, uspeti da naplatim
Evo linka za sajt:
https://www.pheed.com



Enlarge this image Click to see fullsize

недеља, 26. август 2012.

Results so far...

Evo male rekapitulacije:

Do sada imam oko 800$ zaradjenih na netu u poslednjih godinu dana, i to 700$ samo za dva meseca baveci se grafickim dizajnom i izradom logotipa na konkursima. Na uploadu, freelancingu i adfly-u nesto oko 100$ za 10 meseci, i resio sam da malo batalim to da bih se posvetio izuzetno unosnom G-dizajnu.
Evo nekih radova, izmedju ostalog i onih kojima sam osvojio konkurse:



Tako da bih svakome preporucio da se oproba u ovome, samo je potrebna celicna volja, strpljenje i kreativnost.

уторак, 19. јун 2012.

Kako zaraditi na internetu - korisni saveti: Alertpay (Payza)

Kako zaraditi na internetu - korisni saveti: Alertpay (Payza): Mali update: Kako bi verifikovali nalog na Alertpayu  za Bank wire  (promenili naziv u Payza), morate im poslati ticket na  http://https//h...

Alertpay (Payza)

Mali update:


Kako bi verifikovali nalog na Alertpayu za Bank wire (promenili naziv u Payza), morate im poslati ticket nahttps://helpdesk.payza.com/index.php?/Tickets/Submit
Objasnite im, naravno na engleskom, da ne mozete da verifikujete nalog preko mobilnog jer nije dostupno za Srbiju, zatrazite da vam verifikuju oni, i uz ticket posaljete skeniranu licnu kartu i plus racun za struju ili slicno (na vase ime).
Posle desetak dana proverite nalog i vidite da li je "verified".

Napominjem da je ovo za verifikaciju naloga, za podizanje preko Bank wire, ne preko kartice. Za karticu je potrebna drugacija procedura.

Naravno, sve ovo podrazumeva da imate devizni racun, i da ste uneli na nalog podatke za taj racun. 
Ako neko ima nedoumice neka pita.
 

Blogger news